Starmer: Británia vyšle do severného Atlantiku flotilu lietadlových lodí
Británia plánuje posilniť bezpečnosť v Severnom Atlantiku
Britský premiér Keir Starmer oznámil, že v tomto roku jeho krajina vyšle údernú skupinu lietadlových lodí do severného Atlantiku, aby posilnila euroatlantickú bezpečnosť. Toto vyhlásenie padlo počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, kde Starmer označil tento krok za dôležitý prejav sily proti ruským hrozbám v Arktíde.
Starmer v prejave uviedol, že vlajkovou loď výpravy bude HMS Prince of Wales, ktorá bude operovať ruka v ruke so Spojenými štátmi, Kanadou a ďalšími členmi NATO. Cieľom tejto operácie je upozorniť na odhodlanie Veľkej Británie chrániť euroatlantickú bezpečnosť a odradiť ruskú agresiu.
V rámci operácie s názvom „Firecrest“ budú nasadené vojnové lode Kráľovského námorníctva, stíhačky F-35 a vrtuľníky. Ministerstvo obrany Veľkej Británie potvrdilo, že táto misia zahŕňa účastníkov zo všetkých troch zložiek ozbrojených síl krajiny.
Premiér Starmer zdôraznil, že nasadenie vojenských síl bude zároveň demonštráciou sily a zároveň opatrením na ochranu dôležitej podmorskej infraštruktúry. HMS Prince of Wales, ako najväčšia vojnová loď britského námorníctva, sa očakáva, že na svojej palube privíta aj americké lietadlá.
Ministerstvo obrany tiež oznámilo, že samotná operácia bude súčasťou misie NATO známej ako Arktická stráž (Arctic Sentry), ktorá bola spustená kvôli zvyšujúcim sa hrozbám v regióne, kde topiace sa morské ľadovce otvárajú nové trasy a zvyšujú potenciálne nebezpečenstvá nepriateľských aktivity.
Starmer taktiež upozornil na alarmujúci nárast počtu ruských vojnových lodí, ktoré v posledných dvoch rokoch ohrozili britské vody, kde došlo k 30-percentnému zvýšeniu aktivity.


