Slovensko predalo dlhopisy za viac ako 3,2 miliardy eur za dva mesiace.
Slovensko predalo dlhopisy za viac ako 3,2 miliardy eur
Za prvé dva mesiace roka 2026 Slovensko úspešne získalo z finančných trhov celkovú sumu 3,253 miliardy eur. Tieto prostriedky boli získané predajom štátnych dlhopisov počas pravidelných mesačných aukcií, pri ktorých bolo predaných dlhopisov v hodnote 1,253 miliardy eur, ako aj prostredníctvom syndikátov, kde sa podarilo predaje zvýšiť na 2 miliardy eur.
Podrobnosti o aukciách a dopyte investorov
Podľa aktuálneho mesačného reportu Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) sa vo februári uskutočnila aukcia, pri ktorej boli dlhopisy predané v objeme 711,6 milióna eur. Tento predaj vyvolal obrovský záujem investorov, ktorých celkový dopyt dosiahol 2,322 miliardy eur. Zároveň sa potvrdilo, že syndikovaný predaj novej emisie 20-ročných dlhopisov bol prijatý s ešte väčším záujmom, kde investori preukázali dopyt vo výške 8,6 miliardy eur.
Najbližšia aukcia a investičné plány
Agentúra ARDAL avizovala, že najbližšia aukcia štátnych dlhopisov sa plánuje na 16. marca a prebehne formou holandskej aukcie. Okrem toho počas marca bude pre občanov ponúkaná možnosť investovať do štátnych dlhopisov s lehotou splatnosti dva a štyri roky, pričom celková ponuka dosiahne hodnotu 500 miliónov eur.


