Slovensko predalo dlhopisy za viac ako 3,2 miliardy eur za dva mesiace.

Slovensko predalo dlhopisy za viac ako 32 miliardy eur za dva mesiace

Slovensko predalo dlhopisy za viac ako 3,2 miliardy eur

Za prvé dva mesiace roka 2026 Slovensko úspešne získalo z finančných trhov celkovú sumu 3,253 miliardy eur. Tieto prostriedky boli získané predajom štátnych dlhopisov počas pravidelných mesačných aukcií, pri ktorých bolo predaných dlhopisov v hodnote 1,253 miliardy eur, ako aj prostredníctvom syndikátov, kde sa podarilo predaje zvýšiť na 2 miliardy eur.

Podrobnosti o aukciách a dopyte investorov

Podľa aktuálneho mesačného reportu Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) sa vo februári uskutočnila aukcia, pri ktorej boli dlhopisy predané v objeme 711,6 milióna eur. Tento predaj vyvolal obrovský záujem investorov, ktorých celkový dopyt dosiahol 2,322 miliardy eur. Zároveň sa potvrdilo, že syndikovaný predaj novej emisie 20-ročných dlhopisov bol prijatý s ešte väčším záujmom, kde investori preukázali dopyt vo výške 8,6 miliardy eur.

Najbližšia aukcia a investičné plány

Agentúra ARDAL avizovala, že najbližšia aukcia štátnych dlhopisov sa plánuje na 16. marca a prebehne formou holandskej aukcie. Okrem toho počas marca bude pre občanov ponúkaná možnosť investovať do štátnych dlhopisov s lehotou splatnosti dva a štyri roky, pričom celková ponuka dosiahne hodnotu 500 miliónov eur.