Pred americkým konzulátom v Toronte došlo k streľbe.

pred americkym konzulatom v toronte doslo k strelebe

Streľba pred americkým konzulátom v Toronte

V utorok okolo 4:30 hodiny miestneho času došlo k incidentu, keď dvaja muži vystrelili niekoľko rán na americký konzulát situovaný v centre Toronta. Našťastie, v budove sa nachádzali ľudia, no nikto nebol zranený, čo potvrdil predstaviteľ polície Frank Barredo. Ako uviedol, konzulát je veľmi dobre zabezpečený a posilnený, čo zabezpečilo ochranu prítomných.

Police Okresná ochranná služba zareagovala okamžite a podať zvýšenú ochranu nielen pre americké, ale aj pre izraelské diplomatické budovy v meste, čo naznačuje, že incident ohrozil národnú bezpečnosť Kanady. Chris Leather, predstaviteľ kanadskej federálnej polície, potvrdil, že vyšetrovanie začalo a či ide o teroristický čin, to bude predmetom ďalšieho sledovania.

V súvislosti s touto udalosťou, Leather informoval, že zvýšené bezpečnostné opatrenia sa vzťahujú aj na americké a izraelské diplomatické budovy vo viacero mestách, vrátane Ottywy. Kanadská polícia sa v týchto prípadoch spojila s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) a Kanadskou bezpečnostnou spravodajskou službou (CSIS), aby zistila bližšie okolnosti tohto násilného činu.

Čo sa týka kontextu, vznik tejto situácie môže súvisieť s protestmi, ktoré sa minulý víkend konali pred konzulátom. Tieto protesty boli reakciou na vojenské akcie USA a Izraela voči Iránu, ktoré sa začali 28. februára. V nasledujúcich dňoch bola zaznamenaná aj streľba v blízkosti niekoľkých synagóg v Toronte, avšak aj v týchto prípadoch neboli hlásené žiadne zranenia.

Barredo konštatoval, že je ešte priskoro na to, aby sa vyvodzovali akékoľvek závery o možných súvislostiach medzi týmito incidentmi, ale polícia sa na ne pozerá v súvislostiach ako na potenciálne prepojené udalosti. Sledujú situáciu a s významnou pozornosťou situáciu monitorujú, aby zabezpečili ochranu miestnej komunity.