Nemocnica v Martine dosiahla významný míľnik. Každý si všimne, čo pribúda na stavbe.

Nemocnica v Martine dosiahla vyznamny milnik Kazdy si vsimne co pribuda na stavbe

Nová Univerzitná nemocnica svätého Martina dosiahla významný míľnik

Stavba novej Univerzitnej nemocnice svätého Martina v Martine sa posunula do ďalšej fázy, keď osadili glajchu, čím sa budova dostala do svojho najvyššieho bodu. Tento slávnostný ceremoniál prebehol vo štvrtok za prítomnosti významných hostí, medzi ktorými bol aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini a minister zdravotníctva Kamil Šaško. Kým investor a zhotoviteľ si pripomenuli tento historicky významný okamih tradičným stavebným rituálom, samotná stavba sa stáva čoraz viditeľnejšou z okolitej krajiny.

Pokrok vo výstavbe

Podľa hlásenia hlavného stavbyvedúceho Miroslava Sobčáka zo spoločnosti Adifex, práce na stavbe prebiehajú v súlade so stanoveným harmonogramom. Okrem dokončovania jednotlivých podlaží sa už začína montáž obvodového plášťa a okien. Na stavenisku pracuje viac ako tristo zamestnancov denne, ktorí v posledných týždňoch čelili výzvam, ako sú nepriaznivé poveternostné podmienky vrátane mrazov a snehu. V prípade potreby, aby sa dohnali nejaké sklzy, už nasadili aj nočné zmeny.

Budúce výzvy a financovanie

V súvislosti s plánovanou prestavbou minister zdravotníctva zdôraznil, že pre súčasnú vládu je dobudovanie nemocníc absolútnou prioritou a že je zásadné nájsť financovanie na dokončenie projektov. V pláne obnovy sa snaha o rozvoj zdravotného a sociálneho sektora stretáva s potrebou zabezpečiť dostatočné zdroje, aby nedošlo k stavebnému útlmu počas nasledujúcich rokov. Pellegrini uviedol, že je nevyhnutné, aby vláda počas prípravy budúcoročného rozpočtu rozložila potrebné zdroje v čase, aby sa financovali dôležité projekty v oblasti zdravotníctva.

Dôležité míľniky a štátny rozpočet

Podľa vyjadrení prezidenta, stavba v Martine dosiahla najväčší pokrok v porovnaní s inými rozostavanými nemocnicami v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove. Obnovu nemocnice s kapacitou 660 lôžok financuje štát z plánov obnovy, pričom hrubá stavba musí byť dokončená do 30. júna 2026. Okrem samotného projektu sa očakáva aj rozširovanie prístupovej komunikácie, a to nielen pre nemocnicu, ale aj pre zmiernenie dopravných problémov v regiónoch.

Vyžaduje sa spolupráca a záväzok

Minister Šaško dodal, že dofinancovanie nemocníc je otázkou národného záujmu a poukázal na potrebu spolupráce medzi vládou a zodpovednými orgánmi. Vo svetle najnovších výziev je dôležité, aby aj budúci politici zabezpečili dostatočné zdroje na rozširovanie služieb zdravotnej starostlivosti, a to ako z pohľadu investícií, tak aj udržateľného rozvoja.