Namiesto tankov lieky: Fabrika v Martine sa pripravuje na začiatok výroby
Fabrika v Martine sa pripravuje na štart výroby liekov miesto tankov
V bývalom areáli ZŤS v Martine, kedysi známej výrobni tankov, sa o rok začnú sériové výroby liekov, ktoré budú dodávané do nemocníc po celej Európe. Na tomto mieste vzniká moderná farmaceutická výrobná spoločnosť, ktorá sa zameriava na lieky s najvyšším stupňom sterility.
Slavomír Petrík, člen predstavenstva spoločnosti Helgeheim, odborník na nemocničnú medicínu, hovorí o nedostatku v tomto segmente v Európe: „Naše výrobky sa budú distribuovať nielen v rámci Európy, ale rokujeme aj s klientmi zo zámoria.“ Fabrika plánuje začať s výrobou v lete budúceho roku a v súčasnosti zamestnáva 20 ľudí, čo sa do leta zvýši na 50. Dlhodobým cieľom je zamestnať až 150 pracovníkov, pričom vo výrobnom procese sa uplatnia aj ľudia bez farmaceutického vzdelania.
Petrík vysvetlil, že vo fabrike budú viaceré pozície, pričom nie všetky vyžadujú odborné vzdelanie. Zameranie bude na schopnosť pracovať v čistých priestoroch a technickú zručnosť. Produkcia liekov prebehne v dvojzmennej prevádzke, s plánmi na zavedenie tretej zmeny v budúcnosti.
Modernizácia starého areálu
Investície do výroby dosahujú približne 27 miliónov eur, pričom fázy prípravy sú rozdelené do troch etáp. Prvá fáza je v súčasnosti v činnosti, a spoločnosť pripravuje čisté priestory a technologické vybavenie. Statistika uvádza, že koncom roka by mala získať certifikát na výrobu humánnych liekov.
Martin Jaroš, konateľ spoločnosti Licitor Development, ktorý zabezpečuje výstavbu haly, podotkol, že pôvodná konštrukcia haly bola kvôli špecifickým výrobným potrebám zdemolovaná. Modernizovaný priestor bude slúžiť na výrobu a testovanie liekov pri dodržaní najvyšších hygienických štandardov.
Možnosti zamestnania a komunitný prínos
Nová továreň má veľký potenciál na posilnenie ekonomiky regiónu a cirkuláciu pracovných miest. Primátor Martina, Ján Danko, uviedol, že mesto sa snaží uľahčiť investorom procesy územných a stavebných konaní, čím chce podporiť rozvoj priemyslu v oblasti a prispieť k zvýšeniu počtu obyvateľov v regióne. „Tento areál by nemal zostať skanzenom, ale mal by sa modernizovať a byť prínosom pre komunitu,“ dodal Danko.
Nové pracovné príležitosti, ktoré fabrika ponúka, okrem odborníkov zahŕňajú aj pozície pre tých, ktorí nemajú špecializované vzdelanie. Vznik tohto závodu v Martine je znamením progresu a nastolenia nového smeru vo výrobnom aspekte regiónu.


