Lídri Škandinávie a Kanady zdôraznili potrebu chrániť Arktídu pred ruskou hrozbou.
Bezpečnostná situácia v Arktíde
Lídri Nórska, Švédska, Fínska, Dánska, Islandu a Kanady sa na nedávnom stretnutí zamerali na potrebu posilniť ochranu Arktídy pred hrozbami zo strany Ruska. Počas tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila v Osle, sa jasne vyjadril kanadský premiér Mark Carney o najväčších bezpečnostných rizikách v tejto oblasti.
Hrozby z Ruskej strany
Carney označil Rusko za najvýznamnejšiu hrozbu pre fyzickú bezpečnosť Arktídy a zdôraznil, že situácia v tejto oblasti sa vzhľadom na ruskú aktivitu stáva každodennou realitou. Zároveň upozornil, že NATO sa aktívne angažuje v zabezpečení arktického regiónu prostredníctvom rôznych misií, ako je „Arctic Sentinel“.
Trvalá prítomnosť v arktickej oblasti
Dánska premiérka Mette Frederiksenová počas konferencie vyjadrila ambíciu vybudovať trvalú prítomnosť v Arktíde. Podľa jej slov, daná oblasť má obrovský strategický význam a jej bezpečnostná situácia sa mení pred očami. Lídri krajín Severskej a Kanadskej aliancie sú si vedomí dôležitosti ochrany tohto citlivého regiónu.
Spolupráca krajín a budúce iniciatívy
Stretnutie zahŕňalo aj diskusiu o rozvoji spolupráce medzi zúčastnenými štátmi, čím sa má zabezpečiť rýchla a efektívna reakcia na akékoľvek hrozby. Lídri sa zhodli na potrebe vypracovať komplexný plán pre ochranu Arktídy, ktorý by mohl kombinovať vojenské a civilné iniciatívy.
Vzhľadom na obavy z ruských aktivít je nevyhnutné, aby sa krajiny regiónu mobilizovali a posilnili svoje obranné kapacity. Takto sa nielen ochrání Arktída pred vonkajším nebezpečenstvom, ale zároveň sa posilní aj medzinárodná bezpečnosť v širšom kontexte.


