Grónska strana Siumut opustila vládnu koalíciu
Grónsko: Strana Siumut vystúpila z vládnej koalície
Grónska politická scéna prešla významnou zmenou, keď strana Siumut (Vpred) oznámila svoje vystúpenie z vládnej koalície, čo potvrdil premiér Jens-Frederik Nielsen v piatok. Siumut je totiž jednou z hlavných politických síl a jej odchod z koalície je významným krokom pre budúcnosť krajiny. Napriek tomuto odchodu koalícia zachováva väčšinu v 31-člennom parlamente s podporou 19 poslancov.
Tento krok bol vyprovokovaný situáciou, keď dvaja ministri Siumut bez predchádzajúceho súhlasu oznámili svoju kandidatúru v dánskych parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať 24. marca. Predsedníčka strany Siumut, Aleqa Hammondová, zdôraznila, že táto situácia je neprijateľná a vedie k destabilizácii strany a vládnej koalície.
Premiér Nielsen vyjadril sklamanie z tohto rozhodnutia a zdôraznil, že je frustrovaný, že k odchodu došlo presne v čase, keď by sa mali všetci členovia koalície snažiť stáť jednotne. „Myslím si, že je to strašne zlé načasovanie, a som veľmi sklamaný, že sa to deje v čase, keď by sme mali stáť spolu. Všetko, čo by mohlo vyzerať ako rozdelenie v našej krajine, je pre cudzincov vodou na mlyn,“ povedal Nielsen a vyjadril nádej, že vláda bude pokračovať neohrozená.
Odchod Siumut z koalície prichádza niekoľko mesiacov po tom, čo americký prezident Donald Trump vyjadril záujem o tento arktický ostrov, čo ešte viac zhoršilo politickú atmosféru v Grónsku. Tento krok okrem toho znamená, že poslanecký post opustí tiež ministerka zahraničných vecí, Vivian Motzfeldtová, ktorá zohrávala kľúčovú úlohu počas rokovaní s USA o budúcnosti Grónska.
Situácia v Grónsku, najmä v kontexte dánskych parlamentných volieb, je teraz napätá a vyžaduje si opatrný prístup od všetkých zúčastnených strán. Ako sa ukazuje, politické rozhodnutia a migračné aktivity ministrov môžu mať dramatické následky na vládnu stabilitu.


