Abbás vyzval na odstránenie prekážok zo strany Izraela počas druhej fázy prímeria
Abbás vyjadruje obavy ohľadom dodržiavania prímeria zo strany Izraela
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa v sobotu na summite Africkej únie v Etiópii ostro vyjadril o komplikovanom dodržiavaní druhej fázy prímeria, ktorú Izrael zaviedol v Pásme Gazy. Upozornil na prekážky, ktoré podľa neho izraelská okupácia stavia proti plneniu určených ustanovení dohody, a to vrátane činnosti technokratického výboru zriadeného na dozor nad správou Gazy.
Abbás upozornil na nevyhnutnosť odstránenia týchto prekážok, aby sa zabezpečila kontinuita verejných služieb, efektívna koordinácia humanitárnej pomoci a rýchla obnova infraštruktúry v Gaze. Rovnako obvinil Izrael z toho, že naďalej porušuje dohodnuté podmienky prímeria, ktorý bol uzavretý s palestínskym militantným hnutím Hamas už v októbri minulého roka.
„Od oznámenia o prímerí bolo v Gaze zabitých viac než 500 Palestínčanov, čo ohrozuje trvanie prímeria a úspešné zavedenie druhej fázy jeho realizácie,“ upozornil Abbás. Aj keď prímerie, dohodnuté s pomocou Spojených štátov,čko má pôvodne viesť k ukončeniu konfliktu, násilnosti medzi Izraelom a Hamasom naďalej pretrvávajú a obidve strany sa navzájom obviňujú z jeho porušovania.
Dohoda predpokladá postupný odchod izraelských síl z Gazy a odzbroenie Hamasu, pričom do oblasti by mali byť nasadené medzinárodné stabilizačné sily. Avšak, Hamas sa opakovane vyjadril, že odzbrojenie považuje za „červenú čiaru“, hoci nakoniec naznačili ochotu odovzdať zbrane novej palestínskej vláde, ak by taká vznikla.
Izraelské sily naďalej kontrolujú viac než polovicu pásma Gazy, čo predstavuje zásadný faktor v pokračujúcom konflikte a komplikáciách, ktoré bránia mierovému procesu. Takisto, pätnásť expertov z technokratického výboru pod dohľadom „Rady mieru“, ktorú založil bývalý americký prezident Donald Trump, momentálne pôsobí v Egypte, a to aj napriek čiastočnému znovuotvoreniu priechodu Rafah, ktorý je jediným vstupom Gazy do sveta mimo Izraela.


