Okresné mesto zostáva bez detskej pohotovosti, chýbajú pediatri. Župa hovorí o možnom ohrození služieb v Nitre.

okresne mesto zostava bez detskej pohotovosti chybaju pediatri zupa hovori o moznom ohrozeni sluzieb v nitre

Bez detskej pohotovosti: Chýbajú pediatri v Zlatých Moravciach

Obyvatelia okresného mesta Zlaté Moravce sa musia vyrovnať s dlhodobým nedostatkom detskej pohotovosti, ktorá bola zrušená a náhrada zatiaľ neexistuje. Mimo možnosti vyhľadania lekárskej pomoci v prípade detských úrazov či chorôb sú nútení cestovať aj na pohotovosť do Nitra alebo Levíc, ktoré sú vzdialené približne 30 kilometrov. Hovorkyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja, Zuzana Vilčeková, potvrdila, že župa mala ambíciu otvoriť novú detskú ambulanciu, avšak plány narazili na nedostatok pediatrov v regióne.

Nedostatočné personálne obsadenie

Podľa vyjadrení predstaviteľov župy bol dopyt po otvorení detskej pohotovosti hodnotený ako nízky, vzhľadom na obmedzené personálne možnosti a minimálny záujem pediatrov o poskytovanie tejto služby. Tento nedostatok zanecháva vyše 40-tisíc obyvateľov Zlatých Moraviec bez možnosti rýchlej a efektívnej lekárskej pomoci pre deti.

Porovnanie so Šaľou: Úspešná záchrana pohotovosti

Na rozdiel od Zlatých Moraviec sa v neďalekej Šali podarilo zachovať a financovať detskú pohotovosť, ktorá funguje už od marca minulého roka. Hovorkyňa župy uviedla, že na jej prevádzku bolo vyčlenených 93 136,39 eura. Od jej otvorenia tam ošetrili 3 254 pacientov, čo svedčí o dôležitosti tejto služby pre okolitý región.

Oslabovanie a ohrozenie existujúcich služieb v Nitre

Župa varuje, že ak by sa pokúsili zriadiť pohotovosť v Zlatých Moravciach, mohlo by to reálne ohroziť fungovanie existujúcej detskej pohotovosti v Nitre. Tento argument je podporený viacerými lekármi, ktorí poukazujú na zložitú situáciu v oblasti poskytovania pediatrickej starostlivosti.

Chirurgická pohotovosť: Situácia zostáva neriešená

Okrem detských pohotovostí trápi mesto aj nedostatok chirurgickej pohotovosti. Župa v minulosti avizovala rokovania s nemocnicou AGEL v Zlatých Moravciach o obnovení tejto služby, ale bez úspechu. V súčasnosti niektorí obyvatelia už spustili petíciu za jej obnovenie, pričom vyjadrili zdesenie nad situáciou v prípade núdzových chirurgických zásahov.

Petičná aktivita: Hlas ľudí

Petícia z minulého roka, ktorá požadovala obnovenie chirurgickej pohotovosti, získala 9 358 podpisov. Občania touto formou bojovali nielen za zabezpečenie chirurgickej pohotovosti, ale aj za detskú pohotovosť, ktorú mesto z dôvodu nedostatku pediatrov zatiaľ nevie obnoviť. Konanie mesta a župy v tejto otázke vyvolalo množstvo otáznikov o prioritách a potrebách občanov.

Otázka zriadenia nových pohotovostných služieb na území Zlatých Moraviec ostáva otvorená, pričom nedostatok úspechov v tejto oblasti len prehlbuje frustráciu obyvateľov, ktorí sa neustále snažia presadiť sebaobranu zdravotnej starostlivosti v regióne.