V paneláku je dvesto bytov, na ulici roky chýba osvetlenie. Riešenie bolo zablokované vlastníckymi vzťahmi.
Obyvatelia paneláka v tme: Problém s osvetlením na Palárikovej ulici
Na Palárikovej ulici v Košiciach sa nachádza panelák, ktorý hostí viac než dvesto bytov. Obyvatelia tejto budovy sa už dlhší čas sťažujú na nepriaznivé podmienky, ktoré im spôsobuje absencia verejného osvetlenia. V tme sa boja vychádzať von, predovšetkým v večerných hodinách, čo obmedzuje ich každodenné aktivity.
Chronológia problému
Tento panelák, ktorý bol postavený pred viac ako päťdesiatimi rokmi, sa nachádza blízko centra mesta, avšak osvetlenie smerujúce k Jantárovej ulici stále chýba. Obyvatelia musia prechádzať vo veľmi zle osvetlených oblastiach, aby sa dostali do mestských častí alebo na zastávky MHD. Neďaleko sa síce nachádzajú administratívne budovy a obchodné centrum Aupark, ale osvetlenie je od paneláka vzdialené desiatky metrov a neprispieva tak k bezpečnosti okolia.
Bezpečnostné obavy a dôsledky
Obyvatelia si sťažujú, že sa cítia ohrození, keď musia prechádzať temnými cestami. Podľa svedectiev, niektoré staršie obyvateľky paneláka sa boja, že by mohli byť okradnuté alebo prepadnuté. Jedna z obyvateľiek uviedla: „Je to dobrodružstvo prežiť v tme pomedzi zaparkované autá. Po zotmení radšej nechcem vôbec vychádzať.“ Povedala tiež, že v minulosti sa už stali incidenty, keď susedke počas večernej cesty domov strhli kabelku, čo len umocnilo strach obyvateľov.
Reakcia mestskej časti
Starostka mestskej časti Košice-Juh, Anna Súkeníková, potvrdila, že o probléme s osvetlením vie. Spolupracujú so štátnou a mestskou políciou a snažia sa situáciu zlepšiť. Podľa nej sa mestské časti stretávajú s obmedzenými kompetenciami, čo im sťažuje prístup k riešeniam. Napriek tomu starostka vyjadrila snahu o zabezpečenie osvetlenia pre obyvateľov.
Riešenia v nedohľadne
Hoci obyvatelia intensívne žiadajú o riešenie, osvetlenie na Palárikovej ulici je stále vo fáze plánovania. S rastúcim počtom administratívnych budov v oblasti sa otázky bezpečnosti zintenzívnili. Bezpečnostné obavy a absentujúce osvetlenie tak ostávajú vážnym problémom, ktorý sa snaží rozpoznať a vyriešiť miestna samospráva.


