SEPS ukončuje zmluvu o poskytovaní havarijnej elektriny Ukrajine.
Vypovedanie zmluvy o havarijnej elektrine s Ukrajinou
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) sa rozhodla vypovedať zmluvu o poskytovaní havarijnej elektriny s ukrajinským partnerom, spoločnosťou Ukrenergo. Túto informáciu potvrdil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS, Martin Magáth, po tom, čo vládny kabinet schválil uznesenie týkajúce sa tohto kroku.
Podľa Magátha SEPS od momentu oznámenia o vypovedaní neposkytuje žiadnu havarijnú výpomoc a úrad vlády právne finalizoval proces jej ukončenia. Havarijné dodávky elektriny sú definované ako také, ktoré sú určené na stabilizáciu elektrizačnej sústavy Ukrajiny, avšak nie sú určené na bežné užívanie ako osvetlenie, kúrenie alebo varenie.
„Dôrazne odmietame tvrdenia, ktoré sa objavili zo strany politikov, aktivistov a odborníkov, že sme sa rozhodli úplne zastaviť akýkoľvek prenos elektriny na Ukrajinu,“ zdôraznil Magáth. Doplnil, že SEPS má uzatvorené zmluvy o havarijnej elektrine s rôznymi prevádzkovateľmi prenosových sústav, pričom daná zmluva neobsahuje sankcie a ani nie je povinnosťou poskytnúť výpomoc, ak to situácia v našej sústave neumožňuje.
V januári tohto roku poskytla SEPS naposledy Ukrajine havarijnú pomoc, avšak výpoveď zmluvy neprinesie Slovenskej republike žiadne finančné straty. Magáth potvrdil, že ak by ukrajinská strana alebo iný prevádzkovateľ požiadali o pomoc, SEPS má schopnosť aktivovať zdroje na dodanie regulačnej elektriny. Slovenský štát na tieto operácie nezíska nijaké finančné prostriedky na vlastný účet, sľbil, že všetky peniaze vyzbierané z takýchto dodávok budú postúpené výrobcom elektriny.
Skončenie spolupráce a jej dopady
Ukrajinská situácia a jej destabilizácia si vyžaduje pozornosť zo strany susedných krajín, pričom rozhodnutie Slovenska o skončení spolupráce s Ukrajinou sa stretne s rôznymi reakciami. Vyjadrenie Magátha naznačuje, že Slovensko si je vedomé svojich zodpovedností a má pripravené procesy na okamžité reagovanie na podnety, ak by prišlo k potrebe pomoci v ďalších krízových situáciách.
Na záver Magáth uviedol, že zmluvy o havarijnej elektrine s inými prevádzkovateľmi ostávajú v platnosti, a Slovensko je stále pripravené pomôcť, ak to situácia vyžaduje, avšak s jasným vymedzením podmienok a zodpovedností, ktoré sú v súlade s reguláciami a potreba stabilizácie vlastnej elektrizačnej sústavy.


