Po smrti rómskeho kráľa musela policajná zložka zasahovať v košickej kardioústave.
Incident po úmrtí rómskeho kráľa Róberta Botoša
V košickom kardioústave sa v nedeľu večer musela na situáciu po úmrtí úradujúceho rómskeho kráľa Róberta Botoša zasiahnuť polícia. Jeho smrť, ktorá nastala vo veku 54 rokov, vyvolala v priestoroch nemocnice chaos, keď sa tam zdržiavali osoby, ktorých správanie si vyžiadalo privolanie hliadky. Podľa informácií boli tieto osoby hlučné a odmietali opustiť areál zdravotníckeho zariadenia, hoci v ňom platil zákaz návštev.
Zdravotné problémy pred smrťou
Róbert Botoš bol hospitalizovaný kvôli zdravotným komplikáciám, ktoré jeho rodina neupresnila. Prepravený bol do nemocnice záchrannou službou, kde posléze zomrel. Po jeho úmrtí bolo vedenie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) nútené zavolať policajtov, keďže správanie niektorých prítomných bolo nevhodné a neadekvátne situácii.
Reakcia vedenia nemocnice
Hovorca ústavu Igor Michalčík komentoval situáciu s pochopením voči smútiacim. „Každý človek sa so stratou blízkeho vyrovnáva ťažko. V nedeľu sme však museli zavolať políciu kvôli neprimeranému správaniu osôb, ktoré sa nachádzali v priestoroch našej nemocnice napriek platnému zákazu návštev,“ uviedol hovorca, čím podčiarkol nutnosť dodržiavať pravidlá aj v ťažkých časoch.
Budúcnosť rómskej komunity
Úmrtie Róberta Botoša vyvolalo diskusiu o nástupníctve a budúcnosti rómskej komunity. Odborníci sa domnievajú, že komunita bude hľadať nového vodcu a takisto spomínajú na dôležitosť tradícií, symbolov a moci v rámci rómskej kultúry.
Chystá sa honosný pohreb
Róbert Botoš sa tešil veľkej úcte a jeho pohreb bude s najväčšou pravdepodobnosťou honosný, zohľadňujúci zvyky a tradície rómskej kultúry. V súvislosti s jeho odchodom sa očakáva, že sa spája aj s nástupníctvom a voľbou nového rómskeho kráľa, ktorý bude musieť byť schválený prostredníctvom tradičných postupov, u ktorých majú slovo vajdovia a ostané osobnosti v komunite.


