Guvernér francúzskej centrálnej banky oznámil svoj odchod
Guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau končí vo funkcii
Francois Villeroy de Galhau, guvernér francúzskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), oznámil svoj plán odísť z tejto pozície v júni tohto roka. Jeho odchod prichádza približne o 1,5 roka skôr, než mu oficiálne vyprší mandát.
Toto rozhodnutie Villeroy oznámil v liste svojim zamestnancom, pričom vyjadril, že sa tak rozhodol nezávisle. Po ukončení svojej funkcie plánuje viesť nadáciu, ktorá sa zameriava na podporu zraniteľných rodín a mládeže. Uviedol, že do začiatku júna bude dostatok času, aby pokojne odovzdal svoje povinnosti nástupcovi, a prezident Emmanuel Macron i šéfka ECB Christine Lagarde boli o jeho rozhodnutí informovaní už pred niekoľkými dňami.
Villeroy de Galhau, ktorý má 66 rokov, bol vymenovaný za guvernéra centrálnej banky v roku 2015 a jeho funkcia bola potvrdená na ďalších šesť rokov v roku 2021. Pred svojím nástupom do vedenia banky pracoval v BNP Paribas.
Jeho odchod bude mať vplyv na ECB, kde bol Villeroy jedným z hlavných podporovateľov uvoľnenej menovej politiky. Prezident Macron teraz má možnosť nominovať nového guvernéra pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia na jar budúceho roka. Podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky sa zdá, že euroskeptička Marine Le Penová a jej chránenec Jordan Bardella budú mať silné šance na víťazstvo.


