Šéf Julius Baer navrhuje zaviesť v Švajčiarsku register zlých bankárov.

Sef Julius Baer navrhuje zavies v Svajciarsku register zlych bankarov

Šéf švajčiarskej banky navrhuje register zlých bankárov

Julius Baer, generálny riaditeľ renomovanej švajčiarskej banky, vo svojom nedávnom vyjadrení podporil myšlienku zaviesť register bankárov, ktorí zlyhali vo vykonávaní svojich profesionálnych povinností. Tento nápad vyplýva z potreby posilniť transparentnosť a dôveru v bankový sektor, čo by prospelo nielen bankám, ale aj ich klientom. Stefan Bollinger, ktorý sa na túto tému vyjadril v rozhovore pre denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ), označil registráciu účastníkov finančného trhu za krok vpred s jasnými výhodami.

Bollinger poukázal na to, že podobné systémy už existujú v krajinách ako USA, Spojené kráľovstvo, Hongkong a Singapur. Domnieva sa, že Švajčiarsko by malo tento trend nasledovať, aby sa predišlo situáciám, kedy neschopní bankári jednoducho prejdú k inému zamestnávateľovi a pokračujú vo svojich praktikách ako keby sa nič neudialo. Takýto register by pomohol chrániť klientov a zabezpečiť dodržiavanie etických štandardov vo finančnej oblasti.

Na otázku ohľadom špekulácií, že UBS, najväčšia švajčiarska banka, plánuje presťahovať svoje sídlo do USA, Bollinger vyjadril presvedčenie, že Švajčiarsko zostáva atraktívne. „Švajčiarska banka je znakom kvality, najmä v týchto turbulentných časoch,“ zdôraznil. Klienti, ktorí hľadajú stabilitu a predvídateľnosť v prostredí geopolitických zmien, sa čoraz častejšie obracajú práve na švajčiarske inštitúcie.

Bollinger tiež zdôraznil rastúci trend medzi medzinárodnými klientmi, ktorí chcú znova ukladať svoje peniaze vo Švajčiarsku. Podľa jeho slov táto tendencia dokazuje, že bankový sektor v krajine si zachováva svoju silu a dôvody dôležitosti aj na svetovom trhu.