Irán pohrozil útokom na vojenské základne USA, ak Washington zaútočí na jeho územie.
Napätie medzi USA a Iránom: Hrozba útoku na americké základne
Iránsky minister zahraničných vecí, Abbás Arákčí, vo vyhlásení oznámil, že jeho krajina sa môže zamerať na ameriké základne nachádzajúce sa v regióne v prípade, že Washington uskutoční útok na iránske územie. Podľa jeho slov, ak dôjde k americkému útoku, neexistuje možnosť, že by Irán zaútočil na územie USA, ale opakovane by sa sústredili na strategické objekte, ktoré majú v regióne.
Arákčí prerozprával svoje vyhlásenie prostredníctvom svojho oficiálneho telegramového kanála a v tom istom rozhovore pre televíziu Al Džazíra zdôraznil, že Irán je pripravený dosiahnuť dohodu s USA ohľadom obohacovania uránu, ktorá by mala byť upokojujúca pre obe strany. V zákulisí bolo avizované, že ďalšie kolo rokovaní, ktoré sa konajú prostredníctvom ománskych sprostredkovateľov, zatiaľ nemá presne stanovený termín, avšak obidve strany akcentovali optimistické očakávania ohľadom ich uskutočnenia.
Bola taktiež zdôraznená otázka rakiet, ktorú minister Arákčí označil ako obrannú a nemyslí si, že by sa o nej malo rokovať. Vyjednávania medzi USA a Iránom sú, ako sa zdá, veľkým predpokladom pre stabilizáciu situácie v regióne, napriek tomu, že medzi obidvoma stranami pretrvávajú hlboké nedorozumenia a zložitosti, najmä čo sa týka podpory Iránu militantným skupinám na Blízkom východe.
Krátko po piatkových rokovaniach USA avizovali nové sankcie, ktoré sa dotknú 15 entít, dvoch jednotlivcov a 14 plavidiel, ktoré sú spojené s nelegálnym obchodom s iránskou ropou a petrochemickými produktmi. To, či tento krok bol priamo spojený s rokovaniami v Ománe, zostáva nejasné, no vyvoláva to ďalšie otázky o pokračujúcom napätí medzi oboma štátmi.
Geopolitické dôsledky a reakcie na situáciu
Napätie medzi USA a Iránom sa vyostruje a situácia je stále krehká. Očakáva sa, že ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu na rokovaniach, môžu nastať ďalšie eskalácie, ktoré by mohli mať vážne dôsledky nielen pre regionálne stability, ale aj pre celosvetový mier. Iránske úrady jasne naznačili, že z ich pohľadu je vojenská zodpovednosť a obranné opatrenia kľúčovými prvkami v ich strategickej doktríne, čo sa prejavuje aj v ich rozhodnutiach na medzinárodnej scéne.
Akékoľvek ďalšie útoky alebo provokácie by mohli viesť k novej fáze konfliktu, a preto je dôležité, aby sa medzinárodná komunita a zainteresované štáty zapojili do dialógu s cieľom predchádzať zbytočným konfliktom.


