Turecko zadržalo dvoch mužov pre podozrenie zo špionáže pre izraelský Mosad
Turecko zadržalo dvoch mužov podozrivých zo špionáže pre izraelský Mosad
V Istanbule došlo k zatknutiu dvoch mužov, ktorí sú podozriví z činnosti v prospech izraelskej spravodajskej služby Mosad. Turecká agentúra Anadolu informovala, že obaja boli pod drobnohľadom národnej spravodajskej organizácie Turecka (MIT) už dlhší čas. Podľa informácií agentúry AFP boli zatknutí Mehmet Budak Derya a Veysel Kerimoglu.
Derya na seba prvýkrát upozornil Mosad v roku 2005, keď otvoril mramorový lom neďaleko mesta Mersin a začal vyvážať mramor do zahraničia. O štyri roky neskôr ho izraelská spravodajská služba prvýkrát kontaktovala, pričom s ich agentmi sa zoznámil v roku 2012.
Na jednom zo stretnutí mu bolo naznačené, že by sa mal zblížiť s Veyselom Kerimoglom, tureckým občanom palestínskeho pôvodu, ktorý sa stal jeho priateľom. Obaja začali zdieľať informácie s Mosadom, pričom Kerimoglu dostával od izraelskej služby s najväčšou pravdepodobnosťou aj finančnú podporu.
Derya sa s pomocou Kerimogla začal aktívne angažovať v obchodných aktivitách na Blízkom východe a postupne vybudoval väzby so skupinami Palestínčanov, ktorí sa postavili proti izraelskej politike. Tieto informácie potom odovzdávali izraelským agentom prostredníctvom šifrovanej komunikácie.
Preverovania na detektore lži sa Derya podrobil v rokoch 2016 a 2024, čo naznačuje, že obavy o jeho činnosť zo strany tureckých úradov rástli. Momentálne sú obaja muži vo väzbe a polícia začala s ich výsluchom, aby zistila viac podrobností a súvislostí ich činností.


